Maksupoliitika muudatused 2025. aastal- eraisikud ja FIEd

Eelmises artiklis käsitleti juba laiemalt 2025. aasta olulisemaid maksupoliitika muudatusi. Selles artiklis keskendume aga just eraisikute ja FIEde jaoks olulistele muudatustele: mida need muudatused tähendavad ja mida tasub silmas pidada. Kui eelmine artikkel on lugemata, soovitame ka selle üle vaadata, et olla kursis kõigi 2025. aasta maksumuudatustega.

Tuludeklaratsiooniga seotud muudatused

  • Enam ei saa eluasemelaenu intresse tulust maha arvata: 2024. aastal sai füüsiline isik oma tulust maha arvestada eluasemelaenu või korteri liisingu intressid, kui see oli seotud oma eluasemega, kuid tänavu seda maksusoodustust enam ei pakuta.
  • Maksuvabastuse muutus laste pealt: Täiendavat maksuvaba tulu kahe või enama lapse ülalpidamise eest enam ei rakendata.
  • Maksuvaba tulu ülekandmine abikaasale pole võimalik: Kasutamata maksuvaba tulu ei saa enam abikaasale üle kanda.
  • 2025. aastal pensioni III sambasse tehtud sissemaksete pealt tagastatakse juba 22%, seda ka tehtud koolituskulutuste ja annetuste pealt (kuni 1200 eurot), seega on tagastatav summa 2% võrra kõrgem eelmise aastaga võrreldes.

Sotsiaalmaksumäär jääb 33%-le

FIE peab tasuma avansilisi sotsiaalmaksu makseid, mis on ette määratud summad ja mida makstakse 4 korda aastas. See tähendab, et isegi kui FIE ei teeni tulu, peab ta tasuma vähemalt miinimum sotsiaalmaksu (mis põhineb kehtival kuumääral). Sellisel süsteemil on mitu põhjust:

Leevendada rahavoogude haldamist – FIE tulud võivad kuude lõikes kõikuda, seega on kvartaalne tasumine paindlikum kui igakuine maksmine.

Lihtsustada arvestust – Kvartali lõpus on selgem ülevaade sissetulekutest ja maksustatavast summast.

Tagada pidev sotsiaalkindlustus – Isegi kui ettevõtlustulu ei laeku regulaarselt, aitab kvartaalne maksmine hoida kehtivat ravikindlustust ja pensionikogumist.

Siin on oluline juurde märkida, et selline maksukohustus tekib kohe peale FIEna  registrisse kandmist. Selleks, et vältida võimalikku maksukohustuse teket enne aktiivse tulu teenimist on oluline täpselt läbi mõelda kõik sammud, mis eelnevad ja kaasnevad FIEna tegevuse alustamisega. 

Välismaal tegutsevad väikeettevõtjad

Alates 2025. aastast on väikeettevõtetel võimalus taotleda erikorda teistest liikmesriikidest, et võrdselt kohelda nii liikmesriigis asukohta omavaid isikuid kui ka mitteresidente, kes omavad asukohta teistes liikmesriikides. Erikorra järgi on väikeettevõtjal võimalus teises liikmesriigis tegutsedes ennast registreerida seal maksukohustuslasena samadel tingimustel, mis kehtivad selles teises liikmesriigis asukohta või püsivat tegevuskohta omavatele ettevõtjatele. Siinkohal on aga oluline teada, et väikeettevõtete erikorda saab kasutada isik, kelle aasta summaarne käive kõigis liikmesriikides 2024 ja 2025  kokku ei ületa 100 000 eurot ning erikorra kasutamine on vabatahtlik. Hetkel siiski pole tehnilistel põhjustel võimalik maksuvabastuse rakendamist taotleda Rootsist ja Ungarist ning seadusandlikel põhjustel Bulgaariast. Tehnilised probleemid peaksid lahenema märtsis ning Bulgaaria puhul oleneb see siseriigi seadusandlusest.

E-arveldamine muutub paindlikumaks

2025. aasta 1. juulist lihtsustuvad nõuded e-arvete ringlusele ja väheneb nendega seotud halduskoormus ettevõtjate jaoks. See toob kaasa:

  • Väiksema halduskoormuse – ettevõtetel kulub vähem aega ja ressursse e-arvete koostamise, saatmise ja töötlemise peale.
  • Tõhusama arveldusprotsessi – e-arved muutuvad standardiseeritumaks, mis vähendab vigade ja arusaamatuste riski.
  • Kiirema ja sujuvama e-arvete ringluse – reeglid muutuvad selgemaks, mis lihtsustab e-arvete kasutamist ka väiksematele ettevõtetele.

Muudatuste eesmärk on edendada digitaalse arveldamise kasutamist erasektoris ning julgustada Eestis e-arvete Euroopa standardi omaksvõtmist. Ostjal on võimalus äriregistris vastava märkega määrata, et ta soovib saada e-arveid. Kui ettevõttes kasutatakse e-arveid, tasub jälgida uusi reegleid ja vajadusel konsulteerida raamatupidajaga, et koos teha vastavad muudatused raamatupidamissüsteemis.

Universaalne maksuvaba tulu

Alates 2026. aastast hakkab  kõigile füüsilisest isikust maksumaksjatele kehtima maksuvaba tulu 700 eurot kuus. Pensionäride maksuvaba tulu on 2025. aastal fikseeritud 776 eurole kuus, sõltumata nende sissetuleku suurusest.

Investeerimiskonto laiendamine:

Alates 2025. aastast saab investeerimiskontolt investeerida ka krüptovaradesse, kuid ainult siis, kui need on ostetud usaldusväärse teenusepakkuja kaudu, kes on Finantsinspektsiooni või mõne teise ELi riigi finantsjärelevalve all.

Lisaks on juba käesoleval aastal jõustunud mitu uut maksureeglit, mis mõjutavad investeerimiskonto kasutajaid:

  • Investeerimiskonto süsteemi on laiendatud: lisaks pangakontodele saab seda nüüd kasutada ka investeerimisühingus avatud maaklerkontodel ning investeerida näiteks ühisrahastusplatvormide kaudu.
  • Uued võimalused maksustatava tulu vähendamiseks: Edaspidi saab investeeringutest saadud tulust maha arvata kahju, kui krüptovara kaotab kehtivuse või kui ühisrahastuse kaudu antud laen muutub lootusetuks. Lisaks saab väärtpaberitelt teenitud tulust maha arvestada ka väärtpaberikonto haldustasu.

Kasuta spetsialisti abi

Siin artiklis on toodud välja eraisikutele ja FIEdele olulisemad muudatused, millega on oluline kursis olla. Iga üksikjuhtumi kohta on hea alati meie töötajatega detailsemalt üle täpsustada, et vältida võimalikku arusaamatust või väärtõlgendust. 

Võtke meiega ühendust

Võtke meiega ühendust, et leppida kokku konsultatsioon ja koos arutada, kuidas Wisecounter saab teile kasulik olla.
  • Kirjutage meile oma soovidest või probleemist, millele lahendust otsite.
  • Kui märkame, et vaja oleks esitada täpsustavaid küsimusi, võtab meie konsultant teiega ühendust või kutsub teid kohtumisele.
  • Peale vajaliku info kogumist koostame teile mittesiduva pakkumise, mille saadame teile e-postiga.