KOLM PÕHIMÕTET ETTEVÕTTE EESMÄRKIDE SEADMISEL

Paljud ettevõtjad teevad aasta kokkuvõtteid ja uue aasta plaane detsembris enne jõule. Sageli on sel ajal fookus mujal ja seetõttu on vahetult enne igatsetud pühadeaega genereeritud ideed liiga lennukad ja abstraktsed või vastupidi, väsimusest luitunud.  Seepärast oleks mõistlik võtta paber ja pliiats uuesti välja siis, kui uus aasta on päriselt peale hakanud. 

Uute plaanide seadmise hasardis ei tohi unustada seda, et kõigepealt tuleb vaadata tagasi. Mõelda, mis läks möödunud aastal nii nagu soovisid ja mis oleks võinud minna paremini, mille üle tunned tänulikkust, mis peab kindlasti muutuma. Kui oled olnuga rahu teinud, saad suunata fookuse sellele, mis tuleb, ehk panna paika uue aasta eesmärgid.

Mida tasub ettevõtte eesmärkide seadmisel silmas pidada, et need oleks ühtaegu nii ambitsioonikad kui ka saavutatavad? 

1. Saavutatavad eesmärgid on üles ehitatud reaalsetel vahetulemustel.

Sageli ja õnneks on meie unistused suured ning ilusad. Mida ambitsioonikamad on meie unistused, seda raskem on märgata neid samme, mis on õnnestumiseks vajalikud. Mõte tundub unistamisfaasis ihaldusväärne, aga kui läheb reaalselt selle suunas liikumiseks, tundub kõik ühtäkki sama võimalik, nagu merepõhjas asuvale varandusele ilma hapnikuballoonita järele sukeldumine. 

Selleks, et ambitsioonikas ettevõtte eesmärk ei jääks täide viimata, tasub see lüüa lahti sammudeks ehk vahe-eesmärkideks, mida lihtsamateks, seda parem. Määrata tuleb täpselt ära ka see, millisel juhul me võime öelda, et mingi etapp on läbitud ja millisel mitte. 

Enne eesmärgi suunas liikuma hakkamist tuleks veel ka ausalt peeglisse vaadata. Aru tuleks saada, kas meil on piisavalt kompetentsi, et olemasolevate jõududega seda tippu vallutada või peaksime mõtlema lisajõudude kaasamisele (uued meeskonnaliikmed, head partnerid) ja lisateadmiste ammutamisele (raamatud, koolitused, loengud). 

2. Vastutus.

Uute plaanide pidamisel ja suurte eesmärkide seadmisel on hea mõte iseenda ja oma meeskonna liikmetega kohe protsessi alguses kokku leppida, et me vastutame oma kokkulepete ja lubaduste eest. Sageli asume tegutsema sarnaste positiivsete tunnetega, nagu värskelt armunud, kuid siis, kui puutume kokku takistustega, ajab see meil meele mõruks ja lükkab kokkulepitud rajalt kõrvale. Kuidas panna end olukorda, et vastutusest mitte kõrvale hiilida? Kaks mõtet. Üks võimalus on leida endale partner oma kolleegide seast, kes valvab, et püsiksid valitud rajal ning kutsub korrale, kui kipud kõrvale kalduma. Selleks tuleb kokku leppida omavaheline kommunikatsioon ja luua ajaplaan. Igal juhul muudab selline kaasvastutus eesmärkidest loobumise meeldivalt ebameeldivaks. Teine idee on kaasata mõni digitaalne tööriist, mis aitab progressi jälgida nii isiklikult kui kogu meeskonna lõikes. 

3. Minevik aitab kaardistada potentsiaalsed komistuskivid. 

Uute plaanide pidamist tasub alustada vanade plaanide elluviimist analüüsides. Nii väldime samade (või sarnaste) kivide otsa komistamist. Minevikust on palju õppida, kuid selleks tuleb seda mitte lihtsalt meenutada, vaid analüüsida. Näiteks, kui oled vaevelnud juba aastaid rahavoogudega, kuna klientide arved laekuvad hiljem, kui Sinul tekivad maksekohustused, siis oleks hea mõte võtta ettevõtte finantsasjad pulkadeks lahti ja leida võimalused olukorra stabiliseerimiseks. Seda saad teha ise, kuid hea mõte on kaasata inimesed, kes finantsküsimusi lahendades leiba teenivad, kuna neil võib olla kogemuse põhjal Sulle nii mõndagi väärtuslikku pakkuda. Saadud info võib Sinu ettevõtte jaoks olla vajalik võtmeelement, mis aitab saavutada selle, mille poole püüdled. 

Wisecounter OÜ pakub raamatupidamisteenuste osutamise kõrval ettevõtjatele ja ettevõtetele ka koolitus- ja konsultatsiooniteenuseid. Kui oled mõne keerdküsimuse tõttu pannud oma ettevõtte arenguplaanid ootele, võta meiega ühendust. Võib-olla saame Sulle kasulikud olla. 

Artikli koostas:

Mari-Eva Ahja
Wisecounter tegevjuht
marieva@wisecounter.ee

Loe ka sarnased artiklid:

9 põhimõtet, millest lähtumist oma raamatupidajalt oodata

Mis on juhtimine ja milline on hea juht

Valikud ja eelistused


Andke meile oma küsimusest teada ja tulge tasuta konsultatsioonile! Räägime lähemalt, kuidas saame teile kasulikud olla?